Zprávičky z Domečku

Hurá na HAWAJ!

Pokud se letos nechce trmácet nikam na dovolenou, mrkněte na web a udělejte si HAWAJ u vás doma. V květnu naši činnost podpořil online shop Hawaj.cz, který nabízí vše, co potřebujete pro pohodové trávení letních chvil na vaší zahradě. Koupíte tu výhodně třeba dětské trampolíny, zahradní bazény nebo solární sprchy.

V létě si tak můžete zadovádět např. v dětských bazénech různých tvarů, velikostí a s mnoha motivy (Ledové království, Auta atd.).

Na Hawaj.cz navíc můžete givtovat a podpořit Domeček z Vrbiček 2-4% z nákupu! Tak hurá na Hawaj.cz!


S dětmi znovu do práce

Myslíme na to asi všechny – co s námi bude, až nám skončí rodičák? Děti nastoupí do školky, ale co my? Opravdu se musíme vracet do práce, kterou jsme měly před mateřskou? Budeme ji zvládat spolu s vyzvedáváním dětí ze školky? S přibývajícími kroužky, s péčí o domácnost a rodinu celkově? A zvládneme ji vlastně i s našima utlumenýma mozkovýma buňkama?

Odpověď na všechny otázky je snadná – jsme ženský a ženský přece zvládnou všechno 😉 Pokud byste přeci jen měly pocit, že na návrat do práce nejste připravené, je projekt S dětmi znovu do práce právě pro vás.

Projekt je určen osobám, které pečují o děti do 15 let. Je pro ženy i muže na mateřské/rodičovské dovolené, kteří plánují do května roku 2020 nastoupit zpět do práce, pro registrované na ÚP i pro ty, co již do práce chodí, ale nejsou spokojení s tím, jak jejich práce zasahuje do rodinného života. Projekt nabízí spoustu aktivit – od motivačního kurzu napomáhajícího znovuzapojení mozkových závitů (40 hodin vč. hlídání dětí, takže také psychická vzpruha), přes rekvalifikační, vzdělávací (vč. možnosti získání řidičského oprávnění či kurzů práce na PC) a jazykové kurzy, až po poradenství v začátcích podnikání či pomoc se zprostředkováním pracovního místa. Každý z účastníků má navíc pro sebe 1 hodinu s poradcem stylu a vizáže. Cílem projektu je vhodné propojení rodinného a pracovního života, tedy podpora částečných úvazků, prací na DPP/DPČ nebo živnostenský list, flexibilních pracovních míst, práce z domova atd.

Pokud se chcete dozvědět víc, pošlete mail na tluchorova@khkkk.cz nebo zavolejte na 604488470.

Chcete se dozvědět více? Koukněte na Facebook!

Projekt S dětmi znovu do práce, reg. Č. CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0009279

Termín realizace: 1. 6. 2018 – 30. 5. 2020

Místo realizace: Karlovarský kraj

Místo dopadu: Karlovarský kraj

Cílová skupina: Osoby pečující o malé děti

Příjemce: Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje

IČ: 48365513

Sídlo: náměstí Krále Jiřího z Poděbrad 478/33, Cheb 35002

Evropský sociální fond

Operační program Zaměstnanost

Prioritní osa 2 – Sociální začleňování a boj s chudobou

Výzva pro MAS na podporu strategií komunitně vedeného místního rozvoje


Máme rádi zvířata

Jsme podnikavci. Milujeme výlety, procházky i projížďky na kolech. Když se v kalendáři objeví volný víkend, přemýšlíme, kam se vydat a příjemně strávit společný volný čas. Kluci chtějí často někam za zvířaty, ale cesta do Plzně je dlouhá, navíc o celý den strávený v zoo úplně nestojíme. Na Krasíkově už jsme byli, v Kynžvartě záchytnou zvířecí stanici zrušili. Teď jsme ale dostali parádní tip na pštrosí farmu hned za hranicemi v německém Waldsassenu. A nejen na pštrosi nás učarovali.

Úplně nejvíc nás dostala mini selátka narozená před šesti týdny. K tomu kozy, králíčci, pidi poníci, trampolína s přistávací plochou v seně a „kůň“ k osedlání.  Nechybělo pískoviště s velkou spoustou dětských traktorů k zapůjčení. Pro dospěláky možnost zakoupit kafíčko a luxusní zákusky (ochutnali jsme malinový dort a perník). A jako bonus přímo k farmě zajíždí motovláček. Ten jsme ale jen vyfotili. Po hodině na farmě jsme se ještě vydali k nedaleké jeskyni s kapličkou a závodili, čí žalud/kaštan/kámen doletí dál do rybníka. Na závěr výletu jsme nakoupili v Aldi a vyrazili zpět ku domovu. Prostě pohodový rodinný výlet.


Nevíte kam se s dětmi o víkendu vydat? Připravili jsme po vás TIPY NA VÝLETY.

Hurá do školky

Když nastupoval náš Vítek do školky, trošku jsem se bála, jak to zvládneme. Ne jak to zvládne on, ale spíš jako to zvládnu já. A byla jsem ráda, že jsme natrefili na paní učitelky, které neměly problém s tzv. adaptačním režimem. Navíc měly (a stále mají) na nástup do školky a na přístup k dětem mě blízký názor. Pro vás všechny, kdo nevíte, jak se k nastávající situaci, která nám rodičům i našim děte změní od pondělí život, postavit, poskytuji a sdílím soupis rad ze Slunečnice (školka Hlavní):

 1. Pokuste se v prvním týdnu nástupu do školky zvolit pobyt v MŠ kratší s postupným prodlužováním.

 2. Ujistěte dítě, že jej do školky neodkládáte, vysvětelete mu, že ho máte rádi a že nechodí do školky proto, že na ně nemáte čas a nechcete s ním být doma. Ale každý má své povinnosti – pokud jsou rodiče v práci, on může být v bezpečí a s kamarády.

 3. Používejte stejné rituály – voďte dítě do (ze) školky pokud možno ve stejný čas. Sdělte mu, kdy pro něj přijdete – po obědě, po svačině – ne jen “brzy”, “za chvíli”, “po práci” apod. A domluvu dodržte.

 4. Rozlučte se krátce. Loučení dlouze neprotahujte, někdy loučení představuje větší problém pro rodiče než pro dítě, proto je zbytečně nestresujte.

 5. Komunikujte s učitelkou. Možná se dozvíte, že když ze školky odejdete po nervy drásající scéně, vaše plačící dítě se rázem uklidní a jde si spokojeně hrát.

 6. Komunikujte s dítětem. Vyprávějte si o tom, co dítě ve školce dělalo a co nového se naučilo. Často vám řekne, že nic, ale opak je pravdou.

 7. Pozitivně jej motivujte. Podporujte jeho pěkné zážitky ze školky, společně oceňte jeho výrobky ve školce.

 8. NESTRAŠTE SVÉ DÍTĚ ŠKOLKOU! “Ve školce budeš muset poslouchat!” “Tam tě naučí jíst!” apod.

 9. Neopakujte dítěti stále dokola, že musí být hodné.

 10. Buďte důslední a nenechte se obměkčit. Pokud se jednou pro něco rozhodnete, nedejte se přemluvit a přirozeně, ale nikoliv zlostně či tvrdě, trvejte na rozhodnutí.

 11. Netvrďte dítěti cestou do školky, že jdete na procházku.

 12. Nelžete mu o tom, v kolik hodin ho přijdete vyzvednout.

 13. Neříkejte doma dítěti, že muselo být strašné, vydržet takovou dobu bez rodičů.

Shrnuto, podtrženo mluvte se svým malým školáčkem a i sami v sobě si ujasněte, co vám školka přináší za výhody, v čem naopak vidíte nevýhody. Snažte se, aby se dítě do školky těšilo. Sdílejte spolu radosti i strasti a hlavně se nebojte!  Zároveň oceňte a nepodceňujte, když se vám dítě svěří se svými pochybami a obavami. Snažte se vše vyřešit společně a najít pro všechny nejlepší možnosti dalšího fungování! Prostě spolehněte se na svojí mateřskou (rodičovskou) intuici! Ta pracuje spohlivě 😉

Tak v pondělí hodně zdaru!

Mirka