Jsou tu prázdniny – čas dovolených, výletů a s nimi spojených cest. Ať už je před vámi kratší nebo opravdu dlouhá cesta autem či vlakem, nebo jenom čekání na letišti, vždy je dobré, mít pro děti připravené něco, čím zaženou nudu a čas jim rychleji uteče. Jak se říká: „Kdo si hraje, nezlobí“.

Už 5 let jezdíme s dětmi několikrát ročně přes 900km za rodinou. Vím, co obnáší taková cesta s miminkem, batoletem i předškolákem a proto bych vám ráda dala alespoň pár tipů, jak děti během cesty zabavit, aby už i cesta samotná byla příjemnou součástí dovolené. Co tedy připravit pro děti na dlouhou cestu aby se nenudily, a vy jste nemuseli poslouchat každou chvíli: „Už tam budeme?“

Pro nejmenší

Nejmenším vezměte určitě jejich oblíbenou hračku. Nebo i víc, pokud je máte kam dát. Pokud s sebou vezmete i hrací deku, zabalte ji tak, abyste ji měli v autě po ruce. Co kdybyste po cestě natrefili na restauraci se zahradou. Můžete taky zkusit připravit vlastní hračky. Budou nové, neokoukané a miminko zabaví opakovaně:

Na šňůrky navlečte různé knoflíky, korálky nebo i rolničku a ty pak svažte pořádným uzlem dohromady. Miminko s touto hračkou nenechávejte bez dozoru!

Zručnější maminky můžou na menší polštářek našít stužky, korálky, kousky látek, rolničku.

Vezměte dětskou ponožtičku a vložte do ní kousek šustícího obalu (např. od bonbónů), otvor zašijte a připevněte na polštářek (dobře poslouží i dětská žínka na mytí). Získáte tak krásný hmatový polštářek, který je vhodný už pro děti kolem 5 nebo 6 měsíců.

Těm menším dětem můžete připravit plastový kroužek, na který přivážete barevné stuhy a třeba i slabounce nafouknutý balónek.

Pro větší děti

Nechte děti, aby si připravily do batůžku pár hraček a vy jim zabalte pár těch oblíbených (pokud by na ně zapomněly). Pokud se rozhodnete, jim na cestu připravit nějakou tu zábavu, dělejte to tajně J. Není nic horšího, než když vás načapou, jak do lahve s rýží házíte drobnůstky a chtějí si to hned vyzkoušet. Pak máte sice klid doma, ale v autě to už nebude mít ten „wow efekt“.

 

Rýže v lahvi (I spy)

Do plastové lahve nasypte rýži asi něco málo nad ¾ lahve a vhoďte nějaké drobnosti. Dobře poslouží blbůstky z Kinder vajíček, knoflíky, sponky, korálky, prostě cokoli se tam vejde a bude to dobře viditelné. Víčko na láhvi raději přelepte lepící páskou, aby se v po cestě náhodou neotevřela. Předměty si nezapomeňte ještě před vhozením vyfotit. Buď jednotlivě, to by pak děti měly kartičky a předměty v lahvi hledaly podle toho, co mají zrovna na obrázku, nebo spolu. Fotku nebo kartičky zalaminujte nebo si udělejte víc kopií. Děti mají za úkol všechny předměty v lahvi najít.

Pokud se nechcete nebo nemůžete zdržovat výrobou lahve, můžete si hru I spy i jinak. Např. tady https://livelaughrowe.com/summer-vacation-i-spy-printable/#_a5y_p=2066518 najdete hru s letní dovolenkovou tématikou k vytištění. Menší děti jenom hledají předmět, který jim určíte, starší je můžou i spočítat.

Plsť

Z barevné plsti vystřihněte tvar tváře, krátkých i dlouhých vlasů, očí (víc barev), pusu (nejen úsměv), uši, knírek a co vás ještě napadne. Klidně i klobouk nebo korunku pro princeznu. Děti pak můžou z plsti tvořit obličeje. Můžete jim i zadat úkol. Třeba aby vytvořily prince s knírem a modrýma očima.

Podobně se dají připravit i autíčka. Zvlášť udělejte karoserii, kola, okna, světla. Autíčka můžete taky předkreslit na kartičky a děti je podle těchto vzorů budou skládat.

Další variantou je z plsti vystřihnout dost velké různobarevné kytičky a jiné tvary a uprostřed nastřihnout dírku. Na stužku našijte na oba konce po jednom knoflíku a máte připraven trénink zapínání knoflíčku. A dá se udělat spousta dalšího…

Šití

Z barevného papíru vystřihněte tvar srdíčka, kruhu nebo třeba čtverce a udělejte do něj dírky děrovačkou. Aby vám tvary déle vydržely, zalaminujte nejdřív každý nebo alespoň podlepte tvrdým papírem. Vezměte tkaničku do bot a na jednom konci udělejte uzel. Vyšívání může začít. Pokud chcete trochu upgradu, zalaminujte obrázky a připravte několik barevných šňůrek.

K vytištění tady: https://busylittlebugs.com.au/blogs/busy-little-bugs/109528710-freebie-friday-veggie-sewing-cards  nebo tady: http://kidsactivitiesblog.com/55107/free-printable-sewing-cards

Ptáček a žížalky

Na kolíček nalepte očka a z pěnové gumy nebo filcu zobáček a křídla. Tadá ptáček je hotov! Ještě mu z barevných chlupatých drátků nastříhejte žížaly a je to. Ptáček chytá žížalky buď podle barvy, nebo prostě jen tak, dokud je všechny neposbírá.

Zvuky zvířat

Tak tohle u nás mělo opravdu velký úspěch! Na blogu grafičky a ilustrátorky Jany Kloučkové Kudrnové zlesa.blogspot.cz najdete spoustu zajímavých a výtvarně krásně zpracovaných předloh k tisku. Na cestách například určitě můžete využít její omalovánky jak pro princezny, tak pro piráty. Ale k tomu se ještě dostaneme. Tak cože to mělo takový megaúspěch? Zvuky zvířat, ale například i bouřky! Ty najdete přímo tady: http://zlesa.blogspot.cz/?view=flipcard#!/2012/05/zvuky-z-prazdnin-holiday-sounds.html Rovnou si k nim stáhněte i obrázky zvířat a jestli máte, tak přibalte klidně i malá plastová zvířátka. Děti můžou hádat, které zvíře zrovna slyší. Bavit to bude i vás. A pokud zrovna zastavíte někde ve městě na červené, připravte se na zvědavé pohledy chodců 🙂

Blogu zlesa určitě věnujte víc pozornosti a projděte si ho celý. Najdete tam mnoho krásných ilustrací – her, kartiček, omalovánek. Stojí to za to a určitě se něco z toho hodí i na cesty.

Kreslení vodou

V papírnictví seženete obrázky s plnícím štětečkem. Ten naplňte vodou a dítě může malovat. Když obrázek uschne, může ho vybarvit znova. Vodu máte určitě po ruce taky, takže štěteček bez problémů zase naplníte.

Puzzle, pexeso, stínové pexeso a karty

Vezměte s sebou pexeso nebo karty. Ty využijete nejenom během cesty. Zkuste například kartičky ovoce, kde na jedné je obrázek celého a na druhé rozpůleného ovoce, nebo kartičky se zvířátky a jejich mláďaty, anebo na blogu zlesa najdete kartičky ovoce a barevné palety, ke kterým se má přiradit (http://zlesa.blogspot.cz/#!/2012/04/andulkanunen.html).

Vyzkoušejte taky stínové pexeso (třeba tohle: https://busylittlebugs.com.au/blogs/busy-little-bugs/109534854-freebie-friday-spring-shadow-match). Stranu se stíny nechte vcelku a barevné obrázky rozstříhejte. Aby bylo pevnější a víc vydrželo, zalaminujte. Můžete taky přilepit suchý zip.

V autě nebo vlaku perfektně využijete různé jednodušší puzzle, jako například přiřazování hlavy a ocasu nebo dvou půlek aut (např. tady: http://www.1plus1plus1equals1.net/2009/03/brown-bear-brown-bear-tot-pack/ a tady: http://royalbaloo.com/truck-stuckpoppins-book-club/ )

Pracovní sešity, knížky a časopisy

V papírnictví najdete pracovní sešity pro větší i menší děti. Jsou rozdělené podle věku a děti tam najdou většinou omalovánky, samolepky a různé zábavné úkoly.

Určitě s sebou vezměte nějakou obrázkovou knížku, nebo dětský časopis. Těch je v trafikách spousta a děti v nich najdou nejenom úkoly, ale i příběhy k přečtení, někdy komiks. Časopis není nijak drahý a je pro dítě nový, neokoukaný, tudíž ho určitě na nějakou chvíli zabaví. Nezapomeňte přibalit pastelky!

Pro kluky

Zabalte s sebou pár menších autíček. Je to až k nevíře, ale tyhle dvě stránky naše kluky zabavily docela dlouho: http://thediymommy.com/make-a-mini-road-map-busy-bag-free-printable/. Panáčci chodili po silnici a museli dávat pozor na formuli, která každou chvíli profrčela kolem. Na příští cestu jsem už ale musela sáhnout po něčem větším a to se mi osvědčil přenosný stolek pod notebook z IKEA. Ten je v autě všestranně použitelný! Buď poslouží jako stoleček na malování a hraní, nebo se z něj po otočení stane náročnější terén pro autíčka. Můžete na něj taky nalepit nebo nakreslit cesty, domečky a podobně. V papírnictví seženete i samolepky různých dopravních prostředků (a možná i jiných zajímavostí), které si „do cesty“ děti můžou dolepit.

Pro holky

Máme dva kluky, takže tady moc přehled nemám, ale myslím si, že by je mohly zabavit papírové panenky na oblékání. Pamatujete na ně? Nebo jim zabalte větší korálky (jsou i pěnové) na navlékání.

Pro předškoláky

I starší děti určitě zabaví věci, které jsem vám už představila. Ale přece jenom, chce to už i něco jiného.

Pracovní sešity a čtení

V papírnictví nebo knihkupectví seženete pracovní sešity přímo pro předškoláky. Jsou v nich nejen omalovánky, ale i bludiště, počítání a příprava na psaní. Prostě vše, co předškoláka baví.

Taky zabalte nějaký ten časopis, komiks nebo knížku. U nás momentálně frčí Čtyřlístek J. Komiksy jsou bezva, protože i když zrovna nemáte čas dítěti číst, může si z obrázků děj vyvodit.

Na cestách

Je to hra, kterou najdete ke stažení tady: http://zlesa.blogspot.cz/?view=flipcard#!/2014/11/autem-by-car.html. Je to princip jako u I spy, jen trošku náročnější, protože se hledají auta, značky, tunely a jiné věci, které potkáte po cestě autem i vlakem.

Slovní hry a vymýšlení příběhů

Předškoláky určitě zabaví klasické slovní hry, jako například Hádej, na co myslím. Můžete taky zkusit hádat jména postaviček z pohádek, nebo názvy pohádek podle písniček, které si spolu zazpíváte.

(Nejen) z dětských časopisů vystřihněte obrázky zvířat, míst, postaviček a všeho, co se vám bude zdát zajímavé. Vše pak dejte do sáčku, ze kterého si budete postupně vytahovat obrázky a vymýšlet o nich příběh. Když si vytáhnete příšerku, mléko a fotoalbum, je to fakt legrace 😀

Další tipy

Jednotlivé hry a úkoly můžete uchovávat v sáčcích na zip. Nic se vám neztratí a máte přehled, co ve kterém je.

Perfektní věc je určitě již zmiňovaná podložka pod laptop, která poslouží nejenom jako stoleček.

Může se stát, že nějakou dobu strávíte v autě nedobrovolně. Třeba v zácpě. Děti už nebudou chtít úkoly ani hry, ale prostě jen pauzu. Zkuste na ně jít s odměnou. Já mám schované vždy něco malého. Pro jistotu. Autíčko, figurka, razítko, nebo jiná drobnost určitě pomůže. Posledně jsem například pořídila za pár korun blikající semafor jako přívěšek na klíče. Po splnění úkolu jsem ho klukům dala a hra s autíčkami byla najednou zase zajímavá. Koukněte se po něčem v papírnictví, hračkářství nebo např.v Kiku.

Tablet s hrami a přenosný DVD přehrávač zabalte s sebou, pokud můžete. Budete za ně rádi.

Pokud byste chtěli další tipy, co dětem připravit s sebou, poohlédněte se na internetu po tzv. Busy bags. Jsou to v podstatě hry a úkoly pro děti, které strčíte v pytlíku do tašky a můžete je vzít s sebou třeba i k doktoru do čekárny nebo i do restaurace.

Věřím, že vám tyto tipy alespoň trochu pomohou se na cestu připravit a s dětmi si ji užít.

Přeji vám šťastnou cestu, pohodové léto a hodně krásných zážitků!

L.