Pramencova stezka aneb s Pramencem mám prameny pod palcem 2019

Šifry rozšifrované? Indicie spojené v jedno slovo? Voalaá! Zkus svoje úsilí (z indicií získané slovo) proměnit v poklad! Vepiš do kolonky bez háčků a čárek s malými písmeny:

Jak na Pramencovu stezku
1. Vyzvedněte si tištěnou brožurku na některém z výdejních míst nebo si ji vytiskněte (ke stažení ZDE).
2. Najděte dle mapy prameny, u kterých jsou umístěny infotabule.
3. Vyluštěte šifry jednotlivých Pramenců na infotabulích a získejte indicie.
4. Z indicií získejte 1 klíčové slovo, které vám „odemkne“ poklad. Není potřeba obejít všechny Pramence. Klíčové slovo je možné zjistit již po pár indiciích.
5. Klíčové slovo zadejte bez diakritiky do kolonky nahoře.
6. Objeví se informace, zda jste luštili správně.
a. pokud ano, ukáže se vám mapa s umístěním pokladu a další informace,
b. pokud ne, budete upozorněni na možnost dalších pokusů.
7. Jakmile budete vědět, kam za pokladem, vydejte se ho najít.
8. Najděte poklad a zapište se do notýsku, který je jeho součástí.
9. Část pokladu si můžete odnést domů.
10. Neprozrazujte ostatním místo, kde jste poklad našli.
11. S radostí uvítáme vaše příběhy z putování po Pramencově stezce, náměty, podněty a připomínky pro další zlepšení.Naučná stezka pro děti i rodiče o mariánskolázeňských pramenech a jejich patronech

Pramencové se pomalu probouzejí ze zimního spánku a těší se na znovuotevření pramenů! Vydejte se za nimi i v letošní mariánskolázeňské sezoně na návštěvu! Dozvíte se, co jste možná nevěděli, nebo jste to věděli, ale od minule zapomněli 🙂 Letos se navíc osmělí i další Pramencové a vylezou na světlo světa. Znáte třeba Pramence Myšáka? Ne? Kamarádí se s Balbínem z rašeliniště. Že znáte jen toho městského Balbína od kruháče? No, kamarádi, máte co dohánět!

Letos navíc přicházíme s novinkou – hledání Pramencova pokladu!

Protože už spoustu z vás Pramencovu stezku zná a absolvovalo jí v předchozích letech, rozhodli jsme se jí do 201. sezóny vytunit a tak trochu zašifrovat. Co to znamená? Tento rok nejen že se dozvíte o působení pramenů, dostanete tip na zajímavosti v jejich okolí a budete plnit jednoduché úkoly. Ale navíc pomocí šifer získáte indicie k ukrytému pokladu! Takže pokud stále tápete, na co jsou mariánskolázeňské prameny vhodné a máte rádi dobrodružství, není nic snazšího než v období května až října navštívit rodinu Pramencových. Ferda, Tonda, Saša nebo třeba Myšák s Balbínem vám i v roce 2019 s radostí rozšíří obzory!

Sledujte naše FB stránky Pramencova stezka 2019 a dozvíte se víc!

Stezka má 4 jazykové verze (čeština, němčina, ruština, angličtina), aby byla přístupná i pro vaše kamarády či příbuzné ze zahraničí.

Tištěné brožury s mapou jsou od 10.5.2019 do 31.10.2019 k dostání v městském infocentru a na dalších místech v Mariánských Lázních.

Mapka Pramencovy stezky ke stažení ZDE

Vznik Pramencovy stezky

A kde se vlastně zrodil nápad připravit Pramencovu stezku?

Jako ve většině případů to byla náhoda. Při přípravách prvního Funparku Ferdy Pramence, který měl být původně Ferdy Mravence, jsme narazily na problémy s využitím licenčních práv právě na „značku“ Ferda Mravenec. Jelikož jsme ženy opatrné (s jedním často připomínkujícím manželem – jemu za ten nápad vlastně vděčíme), lámaly jsme si hlavu, jak z toho ven bez zbytečných průtahů, byrokracie a nákladů, případně následných pokut. A v tom to přišlo! Nebude to Ferda Mravenec, ale Ferda Pramenec – vždyť se to samo nabízí! No jo, ale jak bude vypadat? Nechtělo se nám jít cestou „čím víc proužků, tím víc Adidas“. Využily jsme tedy naše logo – ulita=Domeček a pod Markétinýma rukama se zrodil první šnek Pramenec – FERDA PRAMENEC! A už to jelo! Plán obsadit Pramenci většinu místních pramenů a přiblížit tak jejich využití, jsme poprvé zrealizovaly při Zahájení lázeňské sezóny 2017! A jelo se dál. V roce 2018 jsme stezku povýšili a nechali mapky i cedule natisknout profesionálně, jelikož se nám podařilo na stezku získat dotaci z Karlovarského kraje.

V letošním roce jsme přidali dalších 5 Pramenců a poklad k tomu. Už se těšíte?

Partnery a sponzory PS 2019 jsou:

Karlovarský kraj, Město Mariánské Lázně, SwissHouse, KISML, LLML, a.s., Falkensteiner, Hotel Cristal Palace, Reklamní studio Efekta, Festival rodiny, Žijeme regionem.

Autoři Pramencovy stezky 2019:

Námět a texty: Miroslava Tlučhořová

Ilustrace: Markéta Gersdorfová

Mapa a šifry: Emília a Jan Suchnovi

Překlady: Jana a Petr Hollayovi, Lucia Skala, Veronika Kejřová, M. Gersdorfová, J. Tlučhoř

Grafické zpracování: Miroslava Tlučhořová, Reklamní studio Efekta