Pramencova stezka 2020 aneb s Pramencem mám prameny pod palcem

Naučná stezka pro děti i rodiče o mariánskolázeňských pramenech

Kdysi dávno, před mnoha a mnoha lety, za časů velikých dešťů, vynesla spodní voda ve Slavkovském lese z hlíny na světlo světa prvního Pramence…Vydej se za objevováním přírodního bohatství Mariánských Lázní a poznej rodinu Pramencových! Tihle šneci ti prozradí tajemství o síle místních léčivých pramenů a zasvětí tě i do dalších zajímavostí. Navíc pro tebe mají úkol a pomohou ti vyluštit muzejní tajenku, díky které získáš na konci svého objevování v Městském muzeu odměnu.Nejdřív si ale Pramence budeš muset najít! Kromě do své ulity se schovali ještě do důmyslně ukrytých barevných šnekešek. Ty najdeš poblíž pramenů označených samolepkou Pramencovy stezky. Jdeš na to?

 1. Vyzvedni si nebo si stáhni brožuru s mapou, která ti ukáže kudy kam.

 2. Mrkni do mapy a rozhodni se, kde začneš!

 3. Najdi u každého samolepkou označeného pramene 1 šnekešku. Nápovědy najdeš ZDE.

 4. Seznam se s Pramencem a splň jeho úkol.

 5. Zapiš si Pramencovu část muzejní tajenky. Dávej pozor na barvy!

 6. Vrať šnekešku na místo.

 7. Seznam se takto se všemi Pramenci a spoj části všech barevných putování do 1 instrukce.

 8. Vydej se do městského muzea a sděl celkovou muzejní tajenku při vstupu do muzea. Kromě vstupu zdarma (pro děti) dostaneš také muzejní úkol.

 9. Splň muzejní úkol.

 10. Odměna je tvoje!

 11. Dej nám vědět, jak se ti na Pramencově stezce líbilo! #pramenec #domecekml

A na jakou odměnu se můžeš těšit? Pro prvních 100 jsou připravené stylové lázeňské pohárky z Pramencovy stezky. Pro další pak krásné pohlednice s motivy Pramenců, abys o svém putování mohl dát vědět i dál do světa 😉

Rodinka Pramenců už se na tebe moc těší!

Stezka bude přístupná od 1.6.2020.

Mapka Pramencovy stezky ke stažení ZDE.

Nápovědy, kde hledat šnekešky najdeš ZDE.

Vznik Pramencovy stezky

A kde se vlastně zrodil nápad připravit Pramencovu stezku?

Jako ve většině případů to byla náhoda. Při přípravách prvního Funparku Ferdy Pramence, který měl být původně Ferdy Mravence, jsme narazily na problémy s využitím licenčních práv právě na „značku“ Ferda Mravenec. Jelikož jsme ženy opatrné (s jedním často připomínkujícím manželem – jemu za ten nápad vlastně vděčíme), lámaly jsme si hlavu, jak z toho ven bez zbytečných průtahů, byrokracie a nákladů, případně následných pokut. A v tom to přišlo! Nebude to Ferda Mravenec, ale Ferda Pramenec – vždyť se to samo nabízí! No jo, ale jak bude vypadat? Nechtělo se nám jít cestou „čím víc proužků, tím víc Adidas“. Využily jsme tedy naše logo – ulita=Domeček a pod Markétinýma rukama se zrodil první šnek Pramenec – FERDA PRAMENEC! A už to jelo! Rok 2019 se nesl ve znamení luštění šifer a hledání pokladu.

V letošním roce jsme rozdělili Pramencovu stezku na žluté, červené, modré, bílé a zelené putování a spojili síly s Městským muzeem Mariánské Lázně (www.muzeum-ml.cz). Do důmyslně ukrytých „šnekešek“ jsme schovali části muzejní tajenky, která bude mezistupněm pro získání odměny. Už se těšíte?

Pramencovu stezku vytvořilo Rodinné a komunitní centrum Domeček Mariánské Lázně, z.s. za podpory

Město Mariánské Lázně, Městské muzeum Mariánské Lázně, Ensana, SwissHouse, KISML, Falkensteiner, Hotel Cristal Palace, Reklamní studio Efekta, Festival rodiny, Animační klub Coolonáda.

Podpořte Pramencovu stezku i činnost RKC Domeček ML, z.s. – č. transparentního účtu 2101607804/2010.

<br>

Autoři Pramencovy stezky 2020:

Námět a texty: Miroslava Tlučhořová

Ilustrace: Markéta Gersdorfová

Mapa: Emília Suchnová

Grafické zpracování: Emília Suchnová